روانشناسی

شناسایی پروتئینی که به حافظه کمک می کند

عوامل تشدید کننده اضطراب جدایی

توانبخشی تاک , بهترین توابخشی غرب

عوامل تشدید کننده اضطراب جدایی کودکان :

 ۱) خستگی و بیماری کودک
۲)  تغییر در عادات و برنامه‌های منزل
 تغییراتی که در خانواده رخ می‌دهد مانند: تولد فرزند جدید، طلاق، جدایی والدین، مرگ و یا بیماری اعضای خانواده.
 کودکانی که از نظر سرشتی، کودکان سخت و دشواری هستند و به تغییرات جدید، مکان و اشخاص جدید دیر عادت می کنند، بیشتر مستعد اضطراب جدایی هستند.

ناخن جويدن كودكان

كاردرماني ذهني

- یکی از عادات رفتاری شایع در کودکان و بزرگسالان ناخن جویدن است.

 

- رفتارهای عادتی از سنین پایین شروع می شوند و انواع مختلفی دارند مانند: ناخن جویدن، مکیدن شست، بازی کردن با مو، جویدن آستین لباس و...

 

- رفتارهای عادتی با استرس تشدید می شوند اما زیربنای استرسی ندارند.

 

• درمان_ناخن_جویدن

 

 - از حدود ۵ یا ۶ سالگی میتوان روش های زیر را جهت درمان اجرا کرد:

اختلالات خواب در کودکان و نوجوانان

مركز كاردرماني كودكان

بسته به مرحله رشد و تکامل کودکان، حدود %۲۵ کودکان، مشکلاتی در زمینه خواب دارند. یعنی از هر ۴کودک یکی، یک یا چند نوع از انواع مشکلات خواب را دارند.

 

به عنوان مثال در کودکان کم سن تر بیدارشدنهای شبانه زیاد و مقاومت در برابر خوابیدن بیشتر دیده می‌شود.

 

در نوجوانان دیر به خواب رفتن شبانه و خواب آلودگی مفرط روزانه شایعتر است.

 

والدين سختگير: والدین با شخصیت وسواسی یا OCPD

بازي درماني

افراد با این اختلال بسیار کمال گرا بوده و نمی توانند به دیگران اجازه دهند که کارهایشان را به سبک خودشان انجام دهند.انعطاف پذیری نداشته و هیچ توجیهی برای کامل انجام ندادن کارها قبول نمی کنند.

 

فرزندان این افراد  همواره از ایرادگیری ها و انتظارات غیرواقع بینانه والدین خود کلافه اند.هیچ نتیجه ای برای این والدین راضی کننده نیست و همیشه کودک باید وظایفش را بهتر انجام دهد.

این والدین نمی توانند به کودک خود اجازه دهند که کارهایش را خودش انجام دهد.

 

راههاي تعامل مثبت والدين با كودك وسواسي

كاردرماني ذهني

علل وسواس را در قالب داستان و سناريو براي كودك توضيح دهيد مثلا كودكي هر گاه عصباني ميشد و كنترل خود را از دست ميداد به شستن مشغول ميشد و انقدر اين رفتار را ادامه ميداد كه زماني براي تفريح كردنش باقي نميماند.

اگر كودك بزرگتر است و كلام مستقيم و استدلال برايش قابل درك است با او مستقيما صحبت كنيد و ميزان اهميتي كه او براي پاكيزگي و نظم و ترتيب قايل است را با نگراني و اضطرابش مرتبط كنيد و  توضيح دهيد كه چگونه وقتي مضطرب است بيشتر به تميز كردن يا چك كردن ميپردازد .

پرورش هوش هیجانی کودک

كاردرماني ذهني

 

هنگامی که شما به کودک خود کمک می کنید تا احساسات تند و تیز خود مانند عصبانیت، ناامیدی یا آشفتگی ذهنی را درک کرده و آن هارا مدیریت کند در واقع  کمک می کنید تا بهره هوش عاطفی یا هوش هیجانی در او افزایش پیدا کند.

کودکی که بهره هوشی عاطفی او بالاتر باشد قادر است ارتباط بهتری با احساسات خود برقرار کند، در هنگام اوج هیجان های عاطفی خود را آرام تر کند، دیگران را بهتر درک و با آن ها بهتر ارتباط برقرار کند و ایجاد روابط دوستانه محکمتر برای او آسان تراست.

اهمیت رابطه پدر و نوزاد

آموزش و بازی

توانبخشی تاک , بهترین توابخشی غرب

 

 

آموزش و بازی:                     گفتاردرمانی پونک 

آموزش و بازی

 

 

آموزش و بازی:

 ۱) بازی با لیوان آب :
یک لیوان آب سرخالی به کودک می دهیم و از او می خواهیم مسافت حدود یک متر را با این لیوان برود و برگردد و مواظب باشد که آب از لیوان نریزد. این بازی تمرکز و برقراری، حفظ تعادل بین دست و پا و چشم کودک مان را قوی می کند و باعث می شود که نوشتن از روی کتاب برای کودک آسان شود. بعد از چند روز، به یک مرحله سخت تر می رویم و از کودک می خواهیم که با همان لیوان آب از سه یا چهار پله بالا و پایین برود.