روانشناسی

جیغ و کودک

بهترین توانبخشی کودکان , کاردرمانی غرب

 

‍  در مقابل کودکی که می‌خواهد هر چیزی را به زور و جیغ و فریاد به‌دست آورد، باید چه رفتاری داشت؟

آموزش کودکان عقب مانده ذهنی

بهترین تیم توانبخشی غرب

آموزش کودکان عقب ‌مانده ذهنی از ابتدا گرفتار تغییرات، مباحثات، تعصبات و فشارهای زیادی بوده است. علت گرفتاری‌های نامبرده این است که اهمیت آموزش و پرورش این دسته از کودکان بیشتر از کودکان عادی است زیرا کودکان عادی می‌توانند از بهره هوشی و استعدادهای بالقوه خود استفاده کنند ولی عقب ماندگان ذهنی به این امر قادر نبوده و نیاز به مراقبت و توجه دارند. این کودکان در هر سطحی که باشند می‌توانند از تعلیم و تربیت بهره ‌مند شوند.

آلودگی هوا اضطراب دوره کودکی را افزایش می دهد

بهترین تیم توانبخشی غرب

 آلودگی هوا اضطراب دوره کودکی را افزایش می‌دهد :
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی به این نتیجه رسیدند که آلودگی هوای ناشی از ترافیک می‌تواند در افزایش اضطراب دوره کودکی موثر باشد.

بازی درمانی

توانبخشی تاک , بهترین کاردرمانی غرب

بازی از ضروریات زندگی کودکان است. کودکان از طریق بازی افکارشان را بازگو می کنند و به همان راحتی که بزرگسالان احساساتشان را با کلمات بیان می کنند، آنان نیز همین کار را به وسیله بازی انجام می دهند.

کودک در طول بازی توانایی حل مشکلات خود را پیدا می کند و به وسیله آن می تواند اعتماد به نفس و روحیه استقلا ل طلبی را در خود پرورش دهد. آنان احساساتی چون ترس، اندوه، شادی و عصبانیت خود را از طریق بازی بیان و به این ترتیب احساس امنیت و ارزشمند بودن می کنند.

شناسایی پروتئینی که به حافظه کمک می کند

عوامل تشدید کننده اضطراب جدایی

توانبخشی تاک , بهترین توابخشی غرب

عوامل تشدید کننده اضطراب جدایی کودکان :

 ۱) خستگی و بیماری کودک
۲)  تغییر در عادات و برنامه‌های منزل
 تغییراتی که در خانواده رخ می‌دهد مانند: تولد فرزند جدید، طلاق، جدایی والدین، مرگ و یا بیماری اعضای خانواده.
 کودکانی که از نظر سرشتی، کودکان سخت و دشواری هستند و به تغییرات جدید، مکان و اشخاص جدید دیر عادت می کنند، بیشتر مستعد اضطراب جدایی هستند.

ناخن جويدن كودكان

كاردرماني ذهني

- یکی از عادات رفتاری شایع در کودکان و بزرگسالان ناخن جویدن است.

 

- رفتارهای عادتی از سنین پایین شروع می شوند و انواع مختلفی دارند مانند: ناخن جویدن، مکیدن شست، بازی کردن با مو، جویدن آستین لباس و...

 

- رفتارهای عادتی با استرس تشدید می شوند اما زیربنای استرسی ندارند.

 

• درمان_ناخن_جویدن

 

 - از حدود ۵ یا ۶ سالگی میتوان روش های زیر را جهت درمان اجرا کرد:

اختلالات خواب در کودکان و نوجوانان

مركز كاردرماني كودكان

بسته به مرحله رشد و تکامل کودکان، حدود %۲۵ کودکان، مشکلاتی در زمینه خواب دارند. یعنی از هر ۴کودک یکی، یک یا چند نوع از انواع مشکلات خواب را دارند.

 

به عنوان مثال در کودکان کم سن تر بیدارشدنهای شبانه زیاد و مقاومت در برابر خوابیدن بیشتر دیده می‌شود.

 

در نوجوانان دیر به خواب رفتن شبانه و خواب آلودگی مفرط روزانه شایعتر است.

 

والدين سختگير: والدین با شخصیت وسواسی یا OCPD

بازي درماني

افراد با این اختلال بسیار کمال گرا بوده و نمی توانند به دیگران اجازه دهند که کارهایشان را به سبک خودشان انجام دهند.انعطاف پذیری نداشته و هیچ توجیهی برای کامل انجام ندادن کارها قبول نمی کنند.

 

فرزندان این افراد  همواره از ایرادگیری ها و انتظارات غیرواقع بینانه والدین خود کلافه اند.هیچ نتیجه ای برای این والدین راضی کننده نیست و همیشه کودک باید وظایفش را بهتر انجام دهد.

این والدین نمی توانند به کودک خود اجازه دهند که کارهایش را خودش انجام دهد.

 

راههاي تعامل مثبت والدين با كودك وسواسي

كاردرماني ذهني

علل وسواس را در قالب داستان و سناريو براي كودك توضيح دهيد مثلا كودكي هر گاه عصباني ميشد و كنترل خود را از دست ميداد به شستن مشغول ميشد و انقدر اين رفتار را ادامه ميداد كه زماني براي تفريح كردنش باقي نميماند.

اگر كودك بزرگتر است و كلام مستقيم و استدلال برايش قابل درك است با او مستقيما صحبت كنيد و ميزان اهميتي كه او براي پاكيزگي و نظم و ترتيب قايل است را با نگراني و اضطرابش مرتبط كنيد و  توضيح دهيد كه چگونه وقتي مضطرب است بيشتر به تميز كردن يا چك كردن ميپردازد .