کاردرمانی

آموزش كودكان اتيسم

بهترين مركز كاردرماني

نيازهاي آموزشی کودکان طيف اتيسم مثل خودشان متنوع می باشد. با توجه به طیف گسترده توانایی های این کودکان میتوان با اطمینان گفت که کودکان طيف اتيسم لازم است برای برنامه های آموزشی شان آماده شوند تا برای مشارکت کامل در مهارت های آموزشی، کلاس، فعالیت های اجتماعی و محیط حسی مدرسه تطابق پيدا كنند. برخی از این کودکان با IQ متوسط يا بالا به کلاس های آموزش عمومی راه می یابند و بقیه بايد  آموزش های خاص در مراکز جداگانه توانبخشي و اموزش کودکان طيف اتيسم دريافت كنند.

فعاليت هاي روزمره زندگي در مبتلايان اتيسم

بهترين كاردرماني تهران

چون فعاليت هاي مراقبت از خود self-care به صورت رفتارهای الگودار هستند کودکان طيف اتيسم اغلب بسیاری از self care را مستقل یاد میگیرند و انجام می دهند. اگرچه تحقیقات نشان می دهد که عملکرد مراقبت از خود در کودکان مبتلا  به طيف اتيسم با تاخیر انجام میشود. 

خواب كودكان اتيسم

كاردرماني پونك

کودکان مبتلا  به طيف اتيسم به طور رایج مشکلات خواب دارند.

مطالعات خواب از طریق: گزارش والدین، اندازه گیری حرکات حین خواب(actigraphy)، یادداشت ها در مورد خواب، polysomnography (اندازه گیری امواج مغز، ضربان قلب، تنفس و حرکت) انجام ميشود. 

بازي در كودكان اتيسم

بهترين مركز كاردرماني

کودکان طيف اتيسم بازی می کنند هرچند به نظر می رسد که بازیشان ناهنجار و غير معمول می باشد. از نوزادی استفاده ی نا متعارف و پرداختن بیش از حد به وسایل، مورد توجه می باشد.

استفاده غیر معمول از وسایل شامل : جستجوی بینایی غیر عادی، پرداختن بیش از حد به ویژگی اشیاء، انعطاف ناپذیری و خلاقیت محدود و استفاده مکرر از اشیا می باشد.

مشاركت اجتماعي مبتلايان اتيسم

كاردرماني كودكان

از مشخصه های اوتیسم مشکلات اجتماعی است. ارتباط و در اجتماع بودن نیاز به مهارت های مختلف در سنین مختلف دارد. کودکان کوچکتر اغلب برای آغاز رابطه از دیگران تقلید میکنند. در حالی که کودکان پیش دبستانی مهارت های ارتباطی پیشرفته تر ، عاطفه ی مثبت، شرکت در گفتگو و بازی وانمودی را برای دوستی با همسالان نشان می دهند. کودکان بزرگتر و نوجوانان، نیازمند فعالیت های اشتراکی، ورزشی و به دور از نظارت بزرگسالان هستند.

تعریف اختلال اتیسم

پوکی استخوان یا استئوپروز در فلج مغزی و سندرم رت

بهترین مرکز کاردرمانی، سید روح اله افتخاری، کاردرمانی شهرک غرب

استیوپروز شرایطی است که در ان کاهش تراکم کلسیم استخوان ایجاد می گردد و استحکام استخوان کاهش می یابد و در نتیجه استخوان در معرض شکستگی قرار می گیرد.

در موارد وجود بیماری های مزمن ناتوان کننده مانند فلج مغزی شدید، سندرم رت، بیماریهای متابولیک، افرادی که دوره طولانی استفاده از داروهای ضدتشنج داشته اند احتمال ایجاد استیوپروز یا پوکی استخوان بالاست.

برتري جانبي چيست؟

كاردرماني ذهني

ترجیح دراستفاده ازسمت راست یا سمت چپ بدن،رشد برتری جانبی یا جهت یابی،کودکان را قادر میسازدتا ازبدن خود آگاهی یابند که به نوبهٔ خود در فعالیتهای هماهنگ مهم است.

کودکانی که به نظر میرسد دربدست آوردن مفهوم برتری جانبی کند هستند،ممکن است با دادن آموزش ویژه در این زمینه تقویت شوند.

طی تحقیقات انجام شده کودکانی که دارای اختلالات یادگیری هستند ممکن است در برتری جانبی خود دچار مشکل باشند.یکی از این نمونه ها به نام برتری جانبی متقاطع است.

تفاوت نوروفیدبک و بیو فیدبک چیست؟

كاردرماني فلج مغزي

- در اصل نوروفیدبک یک نوع از بیوفیدبک است که به آن بیوفیدبک مغزی یا بیوفیدبک EEG می گویند. 

 

- مکانیسم عمل آنها شبیه به هم است ولی اصطلاح بیوفیدبک بیشتر برای آموزش بازخورد فیزیولوژیک بدن به کار می رود در حالی که نوروفیدبک برای آموزش بازخورد امواج مغزی استفاده می شود.

 

- نوع سنسور  برای هر روش متفاوت است و بسته به ویژگی مورد اندازه گیری دارد.

 

بيوفيدبك چيست؟

كاردرماني شناختي

- بیوفیدبک روشی است که طی آن افراد می توانند با استفاده از بازخورد دقیقی که از بدن خود می گیرند کارکرد بدنی خود را تنظیم کنند. 

 

- این روش أموزشی به فرد کمک می کند که کارکرد فیزیولوژیک خودکار بدن خود را با هدف خاصی تحت کنترل بیشتری در آورد. 

 

- در این روش حسگرها یا سنسورهای مخصوصی به بدن متصل می شوند و به طور دقیق گزارشی از فعالیت بدن ما به دستگاه تقویت کننده ارسال می کنند که توسط نرم افزار مربوطه در مانیتور قابل دیدن است.