کاردرمانی

اندام فوقانی در كودكان فلج مغزي همي پلژي

مشكلات دست, تاخير ذهني حركتي

 

 

کمبود کنترل ارادی حرکات ، ضایعات حسی ، عدم تعادل عضلانی ناشی از اسپاستی سیتی و ضعف عضلات ، کانترکچرها و بی ثباتی های مفصلی از مشکلات اندام فوقانی در فلج مغزی است.

فلج مغزي دای پلژی

بهترين كاردرماني غرب تهران, كاردرماني فلج مغزي

 

دای پلژی به درگیری حرکات درشت اندام تحتانی و حرکات ظریف اندام فوقانی گفته می شود. این نوع از فلج مغزی ۵۰ % از کل کودکان فلج مغزی اسپاستیک را شامل می شود. این کودکان از نظر عملکرد ذهنی و ارتباطی سالم هستند . عملکرد دهانی- حرکتی و گوارشی آنان طبیعی است ولی اغلب از نقایص ادراک بینایی و استرابيسم ( لوچی چشم ) رنج می برند. این کودکان به دلیل مشکل در واکنش های تعادلی معمولا از سمت پشت می افتند.

فلج مغزي دیس کینزی

مركز كاردرماني كودكان, كاردرماني ذهني فلج مغزي

 

اتتوز ، دیستونی و کره از اختلالات حرکتی مهم در کودکان دیسکاینتیک است. این کودکان در ابتدا تون عضلانی پایین تر از حد نرمال دارند و با افزایش سن تون عضلات بیشتر می شود. عضلات این کودکان در وضعیت سوپاین معمولا در حداقل فعالیت است و در زمان برانگیختگی سفت می شوند. این کودکان در انجام حرکات شدید دچار ناهماهنگی حرکتی شده و به همین علت است که مصرف انرژی در این کودکان بالا می باشد.

طبقه بندی

فلج مغزي کوادری پلژی

فلج مغزي همی پلژی

كاردرماني ذهني, كاردرماني جسمي, كاردرماني فلج مغزي

 

درگیری کودکان همی پلژیک در اندام های فوقانی و تحتانی یک سمت از بدن آنها بوده و معمولا شدت درگیری اندام فوقانی بیشتر از اندام تحتانی است.

۲۰ درصد از موارد فلج مغزی را همی پلژی اسپاستیک تشکیل می دهد. مشکلات همراه این کودکان معمولا کم است . ارتباط در بیشتر مواقع طبیعي است. انها ممکن است مشکلات رفتاری، یادگیری و تشنج داشته باشند.

باکلوفن و كاهش اسپاستي سيتي در كودكان فلج مغزي

كاردرماني فلج مغزي, بهترين كاردرماني تهران

 

باكلوفن از شایع ترین داروهای ضد اسپاستیک مورد استفاده در فلج مغزی می باشد. این دارو بخاطر جذب کم در چربی ها ، به سختی می تواند از سد خونی- مغزی عبور کند . به همین دلیل رسیدن به دوز درمانی مناسب در سیستم عصبی مرکزی با مشکل مواجه می شود. همین امر موجب کاهش اثر درمانی باکلوفن مصرفی می شود. جدیدترین روش که از دهه گذشته استفاده شده و رفته رفته در حال گسترش است ، یک پمپ قابل کاشت و سیستم کاتر است که نتیجه عملکرد آن راهیابی باکلوفن به مایع مغزی – نخاعی است. این روش دارای اثر سریع بوده و عوارض جانبی كمی دارد.

داروهای خوراکی و كاهش اسپاستي سيتي

كاردرماني جسمي, كاردرماني ذهني, فلج مغزي

 

عامل های دارویی متعددی در کاهش اسپاستی سیتی موثر هستند. باکلوفن ، بنزودیازپین ( دیازپام ، کلونازپام ) ، دنترولین سدیم و تیزانيدین شایع ترين موارد کاربرد در کودکان هستند.

اندیکاسیون

از داروهای ضد اسپاستی سیتی سیستمیک در کودکان بدون تحرکی که تمام بدن آنها درگیر است و دچار اسپاستی سیتی عمومی اند ، استفاده ميشود. این دارو ها همچنین برای دوره کوتاهی پس از جراحی های ارتوپدیک مفید و موثرند.

تزريق بوتاكس در كودكان فلج مغزي

كاردرماني در فلج مغزي, بهترين مركز كاردرماني, كاردرماني غرب تهران

 

انتخاب بیمار

بوتولینیوم توکسین (بوتاكس) در مشکلات مربوط به اندام فوقانی و تحتانی بیماران فلج مغزی اسپاستیک کاربرد دارد.

انتخاب عضله

روي پاشنه راه رفتن

كاردرماني غرب تهران, گفتاردرماني غرب تهران

تغییر شکل کالکانئوس

این تغییر شکل با راه رفتن فرد روی پاشنه مشخص می شود . این تغییر شکل چه در نوع مادرزادی و چه در نوع اکتسابی ، به اندازه تالیپس اکواینوس و یا تالیپس اکواینوواروس شایع نیست. نوع اکتسابی این تغییر شکل ، بر اثر فلج اطفال ایجاد میشود و گاهی ممکن است بعد از جراحی روی وتر آشیل ( در صورتی که این وتر پیش از حد کشیده شده باشد ) ایجاد شود.

 

۱.نوع مادرزادی

پا چماقي(چنبري) يا كلاب فوت

كاردرماني جسمي كودكان

تغییر شکل پا چماقي يا چنبري (اکواینوواروس)

این تغییر شکل شایعترین تغییر شکل مادرزادی است که در آن ، پا در وضعیت خم شده به پایین و چرخش جلوی پا به داخل قرار می گیرد. در موارد شدید ، تغییر شکل به صورت ثابت است ، در صورتی که تغییر شکل دو طرفه باشد ، شدت تغییر شکل در دو پا ممکن است متفاوت باشد. در انواع وضعیتی که تغییر شکل خفیف تر است ، پا تقریبا متحرک می باشد . این تغیر شکل ممکن است با برخی دیگر از ناهنجاریها نظیر دررفتگی مادرزادی ران ، آرتروگریپوز و یا فقدان مادرزادی درشت نی همراه باشد.

علل