کاردرمانی

کاردرمانی عبارت است از استفاده درمانی از کارها و فعالیت‌های روزمره زندگی برای افراد و گروه‌ها با هدف تسهیل مشارکت آن‌ها در نقش‌های زندگی و موقعیت‌های منزل، مدرسه، محیط کار، اجتماع.

طبق تعریف انجمن کاردرمانی آمریکا در سال ۱۹۸۱؛ کاردرمانی علم استفاده از فعالیتهای هدفمند در افراد مبتلا به بیماریها یا ضایعات جسمی، اختلال در عملکردهای روانی_اجتماعی، ناتوانی‌های رشدی، اختلالات یادگیری و سالمندان؛ به منظور پیشگیری از ناتوانی، حفظ حداکثر استقلال و کسب سلامتی است.

خدمات کاردرمانی با هدف ارتقای سلامت، و بهزیستی، و برای کسانی که دچار یا در خطر بیماری، ضایعه، اختلال، عارضه، نقص، ناتوانی، محدودیت فعالیت، یا محدودیت در مشارکت هستند، ارایه می‌شود.

بخش کاردرمانی مرکز توانبخشی تاک در دو بخش اطفال و بزرگسالان در حال ارایه خدمات می باشد.

بخش بزرگسالان خود شامل دو بخش ارتوپدی و نورولوژی می باشد.

بخش کاردرمانی کودکان هم شامل دو بخش جسمی و ذهنی است.

اهداف در بخش كاردرماني كودكان : اين بخش با هدف پيشگيري از بروز اختلالات تكاملي ، تشخيص موارد در معرض خطر ابتلا به اين اختلالات از راه غربالگري و تشخيص و درمان زودرس موارد مبتلا به اختلالات تكاملي شروع به كار نموده است .
نوع مراجعين :
۱- نوزادان و شيرخواران در معرض خطر ابتلا به اختلالات تكاملي( نوزادان داراي سابقه نارس بودن يا وزن پايين هنگام تولد ،آسفيكسي ، زردي شديد ، ناهنجاريهاي مغزي و امثالهم )
۲- كودكان مبتلا به اختلالات تكاملي

خدمات رساني به كودكان مبتلا به اختلالات تكاملي :
۱- غربالگري نرسري ها و مهدكودكها از نظر وجود نوزادان يا شيرخواران در معرض خطر ارزيابي تكاملي آنان .
۲- پيگيري و ارزيابي هاي دوره اي شيرخواران يا كودكان مشكوك به اختلالات تكاملي
۳- آموزش والدين مربيان مهدكودكها و پرستاران نرسري ها در ارجاع به موقع كودكان در معرض خطر يا مشكوك به ابتلا به اختلالات تكاملي .
۴- آموزش پزشكان و متخصصين مربوطه جهت تشخيص زودرس موارد دچار اختلالات
۵- ارائه خدمات درماني و توانبخشي بصورت تيمي در موارد مبتلا به اختلالات تكاملي

بخش جسمي در اين مركز با هدف بهبود اختلالات حركتي كودكان مبتلا به اختلالات تكاملي مانند فلج مغزی، فلج زایمانی، میلو مننگوسل، آرتروگریپوزیس، پاچنبری، دررفتگی لگن، سندرم داون ، اختلالات متابولیک و نیز اصلاح الگوهای نابهنجار کودکان فعالیت مي نمايد .

بخش ذهني: اختلالات رفتاري  شامل كودكان اوتيسم ، آسپرگر ، كودكان مبتلا به اختلالات يادگيري ، كم تواني هوشي ، اختلالات اضطرابي و خلقي و رفتاري توسط كارشناسان ارشد كاردرماني ذهني کنترل و درمان مي شوند .